Teknisk projektleder søges til amerikansk eventyr

Om os

Assembly Voting anvendes til afholdelse af demokratiske valg rundt omkring i verden. Vi er teknologisk markedsførende i digitale valgsystemer, og med bl.a. avanceret kryptografi er vi vælgernes garant for, at digitale valghandlinger gennemføres korrekt.

Senest er Assembly Voting udvalgt som udbyder af software til fremtidige offentlige valg i USA. Vi skal være med til at løfte et kæmpe ansvar for at sikre tilliden til valghandlinger i verdens ældste demokrati. Det går vi til med stor ydmyghed, faglig kunnen og den dybeste respekt for demokratiets grundlæggende principper.


Om dig

Du skal bl.a. være med til at styre dette projekt i samarbejde med vores udviklere og amerikanske samarbejdspartnere. I processen vil du oparbejde et dybt kendskab til USA, amerikanske valgregler og valgkultur. Udover det amerikanske projekt, vil du også få ansvaret for at projektstyre andre opgaver.

Dine formelle kompetencer er selvfølgelig vigtige, men det betyder også meget for os, at du brænder for demokratiet og for at styrke tilliden til valghandlinger.

Her er lidt om arbejdsopgaverne:

 • Samarbejde med organisationen om at etablere et nyt projektstyrings-paradigme (Kanban-inspireret). Du vil få meget stor mulighed for at præge denne proces

 • Estimere og planlægge projekter i samarbejde med udviklere

 • Styring af opgaver i diverse tools (projektstyring, kanban, github, etc)

 • Daglig lederskab af (korte) stand-up møder

 • Teknisk dokumentation

Lidt om dig:

 • Erfaring med styring af større software-projekter

 • Brænder for demokratiet og demokratiske processer

 • Udadvendt, og klar til at udstikke en kurs

 • Stort overblik ...

 • … og nidkært fokus på detaljen

 • Kendskab til projektstyrin


gsværktøjer

 • Erfaring med modellering (flowcharts, arkitektur-tegninger, etc.)

 • Mestrer engelsk i skrift og tale

 • Gerne kendskab til GitHub (ellers oplærer vi dig)


Stillingen er fuldtid og besættes så hurtigt som muligt. Har du spørgsmål, kontakt CTO Søren Pedersen på soeren.pedersen@aion.dk

Interesseret i stillingen?

Send kort ansøgning + CV til soeren.pedersen@aion.dk inden 14. maj, kl. 12.00, hvor du kort beskriver tidligere erfaring, hvorfor du er en blændende projektleder, og hvorfor du er den helt rette kandidat til dette job. Vi interviewer løbende så send helst ansøgning så hurtigt som muligt.
11 visninger